PTERIDOŠKOLA
Projekt Pteridoškola je edukacijsko-popularizacijski projekt Sekcije za botaniku s ciljem upoznavanja svih zainteresiranih studenata s papratnjačama kao važnom evolucijskom linijom u biljnom svijetu. Projekt je zamišljen kao nastavak na već provedenu Brioškolu koja se bavila mahovinama, a počeo se razrađivati odmah nakon što je prethodno spomenuti projekt uspješno proveden. Pteridoškola je održana u tjednu od 3. do 9. ožujka 2025. godine. Na projektu je sudjelovalo četrdesetak prijavljenih studenata s pet različitih fakulteta zagrebačkog sveučilišta, a osim prijavljenih studenata većini predavanja pristupilo je petnaestak sudionika šire javnosti od studenata pa sve do sveučilišnih profesora.
Sve je započelo predavanjima, a prvo, ujedno i uvodno predavanje „Što su to papratnjače i što se sve među njima nalazi?“ održao je prof. dr. sc. Antun Alegro. Na njega se nadovezao prof. dr. sc. Vladimir Hršak sa svojim predavanjem pod naslovom „Razvoj i rasprostranjenje srodstvenih skupina papratnjača kroz geološku prošlost“. Zanimljivo i interaktivno predavanje „Raznolikost papratnjača: šetnja povijesnim zbirkama Botaničkog vrta PMF-a“ održala je dr. sc. Sanja Kovačić kojim su bile predstavljene brojne vrste koje se još od davnih dana mogu pronaći u zelenoj oazi Grada Zagreba. Zadnje predavanje u kojem su bile istaknute brojne zanimljivosti o vrstama naše flore „Pregled raznolikosti papratnjača Hrvatske“ održao je dr. sc. Vedran Šegota. Vikend je bio posvećen posjetu najvećoj i najstarijoj hrvatskoj herbarijskoj zbirci Herbarium Croaticum uz stručno vodstvo kustosice dr. sc. Nine Vuković. Cijeli projekt zaokružen je terenskim izlaskom u Park prirode Medvednica pod vodstvom dr. sc. Anje Rimac i dr. sc. Vedrana Šegote. Od vrsta spomenutih kroz predavanja, sudionici su se na terenu mogli upoznati s njih nekoliko: Asplenium ruta-muraria L. (zidna slezenica), Asplenium scolopendrium L. (obična slezenica), Asplenium trichomanes L. (smeđa slezenica), Athyrium filix-femina (L.) Roth. (ženska bujadika), Polypodium vulgare L. (obična oslad) i Pteridium aquilinum (L.) Kuhn (orlovska bujad).
Za kraj, zahvaljujemo se svima, najprije predavačima bez kojih ovaj projekt ne bi bio moguć, a posebno dr. sc. Vedranu Šegoti i dr. sc. Anji Rimac, mentorima sekcije, koji su pružili veliku podršku ovom projektu. Zahvaljujemo se svim sudionicima, koji su nas oduševili svojim entuzijazmom. Zahvalu zaslužuje i tvrtka Oikon d.o.o. za financijsku podršku. Row Spirit-u by Martin Sinković i Pago Croatia zahvaljujemo se na iću i piću. Velike zahale upućujemo i Hrvatkom botaničkom društvu, Botaničkom vrtu PMF-a i herbarijskoj zbirci Herbarium Croaticum za suradnju na projektu. Zahvaljujemo se BioFoto sekciji na odličnim fotografijama i našoj najdražoj Sari Fajgl za pomoć u stvaranju vizualnog identiteta.
voditelji projekta: Antonio Eršegović i David Grabovac
logo projekta (izradila Sara Fajgl)
Suradnici i donatori: