Mala škola biologije mora trodnevna je edukacija čiji je cilj bio pobliže upoznati studente s morskom faunom. Projekt se održao u MareMundi institutu u Puntu, na otoku Krku. Uz stručno vodstvo dr. sc. Maximiliana Wagnera, uz voditeljice, Malu školu pohađalo je još šest studentica.
Glavni cilj projekta bila je edukacija studenata pomoću predavanja, ali i kroz radionice determinacije i terenske nastave. Projektom se nastojalo potaknuti sudionike i javnost na istraživanje i očuvanje mora. Obzirom da su sesilni, ali i ostali morski organizmi značajno ugroženi zbog globalnog zatopljenja, onečišćenja mora, prelova i nautičkog turizma nužno je naučiti kako iste zaštititi i/ili spasiti.
Prvi dan proveden je šetnjom uz obalu uz vodstvo dr. sc. Wagnera. U “školi u prirodi”, učile smo o vrstama plaža i pijeska te o utjecaju izgradnje na obalni ekosustav. Potom smo posjetile Institut MareMundi gdje smo proteklih par dana i provodile većinu vremena. Tamo smo se upoznale s radom Instituta te nam je održano predavanje o osnovama oceanografije, ali i o snorkleanju!
Sljedeći dan, projekt je medijski popraćen zahvaljujući HRT-u i emisiji More te Novom Listu. Dan smo započele ronjenjem i uzorkovanjem organizama. Petak je bio rezerviran za beskralježnjake. Nakon ronjenja, dr. sc. Wagner održao nam je predavanje, a zatim smo imale radionicu determinacije svega ranije ulovljenog. Kasnije toga dana, predavanje je održao i austrijski student Fudi o njemu zanimljivom staništu – mesopsamonu. Stanište koje obuhvaća prostore između zrnca pijeska. Nakon Fudijevog predavanja, studentice su ponovno uzbudljivo mikroskopirale kako bi usporedile organizme koji, iako pripadaju istom koljenu, imaju različite prilagodbe s obzirom na stanište u kojem žive. A u jednom od uzoraka pijeska koji smo mikroskopirale, pronašle smo i kopljaču – Branchiostoma lanceolatum, koja sada krasi zbirku Udruge.
U subotu smo se posvetile kralježnjacima pa je ta kopljača od dan prije stvorila jedan potpuno prirodan prijelaz učenja mladim biolozima. dr. sc. Wagner bavi se upravo ribama tako da su ova predavanja bila posvećena s posebnim detaljima. Upoznao nas je s vrstama koje najčešće srećemo ronjenjem kroz Jadran te nas naučio kako ih razlikovati. Nakon predavanja, otišle smo roniti i uzorkovati, a potom smo imali još jednu radionicu determinacije.
Projektom se nastojalo približiti more budućim stručnjacima, zainteresirati studente za morski ekosustav te ih ohrabriti da se i sami iskuse u istraživanju predivnog nam podmorja. Mala škola uz edukacijski karakter za studente, nastoji educirati i mlađe naraštaje pa će se tako organizirati odlazak u osnovne i srednje škole. Educiranjem mlađih naraštaja i podizanjem svijesti o ugroženosti, utjecaju klimatskih promjena, turizma i prelova na morske organizme oblikujemo ih za bolje sutra!
Voditeljice projekta:
- Daria Trinajstić
- Klara Vladimir