Karin 2024

Veliki teren ove nas je godine odveo u Lončare, malo mjesto na brdu iznad Karina. Karin je inače, ako netko nije bio pa vidio, mjesto na Karinskom moru koje se nastavlja na Novigradsko. Dakle, blizu Novigrada kraj Zadra. Kampirali smo na imanju Pueblo Escondido, a najviše smo se bavili istraživanjem kanjona rijeke Bijele i toka Karišnice. Osim toga, sekcije su svoje terene odrađivale na Novigradskom i Karinskom moru, toku Zrmanje, i dijelovima Parka prirode Velebit: Tulovim gredama, rijeci Krupi i uvali Modrič. Popisivale su se vrste, mjerili parametri i kartirala staništa.

Mjesto za kampiranje oduševilo je sudionike predivnim pogledom na more i Velebit, i time koliko je zapravo divlje, mirno, i maknuto od svega. S druge strane, ta izoliranost znala nam je zadavati muke s prijevozom, što ljudi, što stvari, ali snalazili smo se, po našem mišljenju, dosta dobro (sorry svi koji ste nekad čekali prijevoz sto godina). Na teren smo išli dva puta, jednom početkom petog, drugi put krajem osmog mjeseca, i svaki izlazak donio je nešto posebno.

Proljeće je obilježio veći broj sudionika, što je organizacijski bilo nešto teže popratiti, što kuharima, što organizatorima i upravnom, ali je druženje bilo veselo, igrale su se igre prvih nekoliko večeri dok smo bili živi, a izostao je flenki, što je bilo čudno s obzirom na broj ljudi, ali ne može svaka generacija biti luda za tom tradicionalnom igrom.

Ljetni izlazak obilježile su velike vrućine, kako je bilo i za očekivati na kraju kolovoza u Dalmaciji. Na teren se išlo rano ujutro i predvečer, a preko dana spas smo pronalazili kupajući se u moru i u Zrmanji. Bilo nas je manje, atmosfera je bila domaća, i na terenu su bili dragi nam gosti iz Srbije.

Rekli bismo da je Karin 2024 obavio dobar posao u prikupljanju podataka o bioraznolikosti. Nadamo se da smo ovim projektom pomogli Javnoj ustanovi Natura Jadera i Parku prirode Velebit s kojima smo surađivali i koji su podržali naš ovogodišnji Veliki teren.

Organizatori terena:

Realizaciju projekta omogućili su: