Istraživanje vidre (Lutra lutra L.) na odabranim Natura 2000 područjima Zagrebačke županije
Euroazijska vidra (Lutra lutra L.) semiakvatični je sisavac (dio života provodi u vodi, a dio na kopnu) koji se može naći u sve tri biogeografske regije Republike Hrvatske (kontinentalnoj, alpinskoj i mediteranskoj). Nastanjuje različita vodena tijela, od rijeka i jezera, do ribnjaka i
močvara, a preferira čista staništa, bogata vegetacijom i povezana s drugim vodotocima. Od svih živućih vrsta u svojoj potporodici (Lutrinae), njih 13, europska vidra ima najveće područje rasprostranjenosti. Može se naći na čak tri kontinenta, Europi, Aziji i Africi.
Međutim, zbog lova, gubitka staništa isušivanjem vlažnih područja te onečišćenja voda pesticidima i teškim metalima, drugom polovicom prošlog stoljeća značajno joj se smanjila brojnost. Danas se prema IUCN-ovom Crvenom popisu na globalnoj razini vodi kao gotovo ugrožena (NT; near threatened), dok je u hrvatsku Crvenu knjigu sisavaca uvrštena kao nedovoljno poznata (DD; data deficient). U Hrvatskoj je strogo zaštićena na temelju Dodatka II Konvencije o zaštiti europskih divljih vrsta i prirodnih staništa (Bernske konvencije) i Priloga IV Direktive Vijeća 92/43/EEZ o očuvanju prirodnih staništa i divlje faune i flore.
Uz sve navedeno, vidra je zbog svog izgleda i zaigrane osobnosti idealna karizmatična vrsta, zaštitom koje se mogu očuvati brojna bitna vodena i vlažna staništa. Takva su i područja provođenja ovog projekta – Odransko polje i Žutica. Oba su Natura 2000 područja očuvanja značajna za vrste i stanišne tipove, u kojima je jedna od ciljnih vrsta vidra. Prikupljanjem novih podataka o njenoj rasprostranjenosti cilj je pridonijeti očuvanju ove vrste i staništa na kojima se nalazi.
Kroz projekt je planirano obići prethodno navedene lokacije unutar Zagrebačke županije i zabilježiti prisutnost vidre prema Revidiranom programu praćenja stanja očuvanosti za vidru. Usput će se bilježiti i prisutnost zaštićenog dabra (Castor fiber L.) te invazivne nutrije (Myocastor coypus (Molina, 1782)), bizamskog štakora (Ondatra zibethicus L.) i američke vidrice (Neovison vison (Schreber, 1777)). Osim prikupljanja podataka o prisutnosti vidre i stanju njenog staništa, cilj projekta je i edukacija članova BIUS-ove Sekcije za sisavce, ali i ostalih zainteresiranih studenata o samoj vrsti i metodama njenog istraživanja. Ovo će se realizirati kroz predavanja te sudjelovanjem članova u terenskim izlascima.
Istraživanje organiziraju i provode voditeljice Sekcije za sisavce, Ela Pahor i Paula Šašić, u suradnji s Javnom ustanovom Zeleni prsten Zagrebačke županije te uz pomoć mentorice i članova sekcije.
Projekt je financiran od: